Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-04-08

25 Brygada Kawalerii Powietrznej zaprasza na uroczystości w Spale

10 kwietnia na cmentarzu w Spale w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej, odbędą się uroczystości upamiętniające katastrofę lotniczą w 2010 roku pod Smoleńskiem połączone z VI. Sztafetą Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka, byłego Dowódcy Wojsk Lądowych, współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej.

Flaga

Uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 8.00 na cmentarzu w Spale wystawieniem posterunku honorowego przy grobie śp. gen. broni Tadeusza Buk, a następnie zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców w godzinie katastrofy – 8.41.

Ok. godz. 9.00 z miejsca, gdzie znajduje się grób generała, niedaleko stacjonującej 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, w której kilka lat pełnił służbę rozpoczną bieg uczestnicy VI. Sztafety Pamięci im. generała broni Tadeusza Buka. Bieg zakończy się 22 kwietnia 2016 roku w Żaganiu podczas święta
34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc.), w której generał Buk zaczynał służbę
i otrzymał później szlify generalskie. Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Spałę, Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Nową Sól kończąc swój bieg w Żaganiu, łącznie mając do pokonania dystans ok. 450 kilometrów. Głównym celem imprezy jest, poprzez bieganie oraz aktywny styl życia, utrwalenie pamięć o generale. Sztafeta ma także wymiar edukacyjny. Jej uczestnicy będą prowadzić pogadanki w szkołach i instytucjach, spotykać się z władzami i przedstawicielami stowarzyszeń. Dzięki temu przybliżą sylwetkę wielkiego polskiego dowódcy.

Kolejnym elementem uroczystości będzie Msza Święta w intencji śp. gen. broni Tadeusza Buka oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Po zakończeniu Mszy Świętej, zapalone zostaną znicze i złożone wiązanki kwiatów przy tablicy pamiątkowej śp. gen. broni Tadeusza Buka na moście nad rzeką Pilicą w Spale.

Program uroczystych obchodów upamiętniających śp. gen. broni Tadeusza Buka i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz rozpoczęcia Sztafety „Pamięci generała broni Tadeusza Buka”:

Cmentarz komunalny w Spale

- godz. 8.00 – wystawienie posterunku honorowego przy grobie śp. gen. broni Tadeusza Buka;

- godz. 8.41 – rozpoczęcie uroczystości. Zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy przez przybyłe delegacje;

- ok. godz. 9.00 rozpoczęcie „VI Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka”.

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polski w Spale

- godz. 9.15 – uroczysta Msza Święta w intencji śp. gen. broni Tadeusza Buka oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem;

Most im. gen broni Tadeusza Buka w Spale

- ok. godz. 10.00 – zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów przy tablicy pamiątkowej śp. gen. broni Tadeusza Buka;Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij