„Czytanie porusza”. Kolejna edycja Nocy Bibliotek

Trzecia edycja ogólnopolskiej imprezy Noc Bibliotek odbyła się 3 czerwca Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Akcja  promuje czytelnictwo i biblioteki. Organizatorem Nocy Bibliotek jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tomaszowska książnica po raz drugi uczestniczy w tym przedsięwzięciu.
Tegoroczne hasło Nocy Bibliotek to: „Czytanie porusza”. Można je rozumieć w dwojaki sposób: dosłownie - dobre lektury uwrażliwiają, przenośnie - dzięki książkom podróżujemy np. do dalekich krajów.

FOTO, noc bibliotek

Na uczestników Nocy Bibliotek czekało wiele atrakcji m.in. występ Grupy Poetycko - Muzycznej „Na Trzeźwo” ze Stowarzyszenia Abstynenckiego „Azyl”, która zaprosiła zebranych na spektakl poetycko-muzyczny pt. „Co nam w duszy gra... czyli podróż do wnętrza siebie” w reżyserii Janusza Dziubałtowskiego - twórcy i założyciela „Młodzieżowego Teatru Do Spraw Ciężkich”. Na scenie zobaczyliśmy: Małgorzatę Kraft, Małgorzatę Domaradzką, Weronikę Politańską, Jarosława Michalskiego, Andrzeja Kowalskiego, Stanisława Szymulę, Janusza Dziubałtowskiego, Marka Jakubowskiego. W tym samym czasie w Pokoju Bajek odbywały się zajęcia prowadzone przez lektorki: Marlenę Węglewską oraz Joannę Goździk ze Studia Helen Doron. Dzieci miały możliwość wspólnie czytać po angielsku książkę Erica Carla pt. „Bardzo głodna gąsienica”. Nie zabrakło też wspólnych gier utrwalających słownictwo oraz zabaw plastycznych dotyczących podróży do Australii. Natomiast dziedziniec placówki zamienił się w ogród sensoryczny – rytuał ognia przygotowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica. Na pokaz flambirowanych tj. płonących naleśników oraz degustację kolorowych napojów zaprosili przybyłych nauczyciele przedmiotów gastronomicznych: Aleksander Kostanek, Jolanta Dziuba oraz uczniowie. Nad oprawą plastyczną pracowała Katarzyna Kisielińska-Dworak. Do świata gier planszowych zaprosił zebranych Klub Miłośników Fantastyki „Elysium”. Czytelniczemu spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy pn. „Świat w obiektywie tomaszowian”. Autorami zdjęć z dalekich i tych bliskich podróży są: Zygmunt Dziedziński oraz Marek Hendzelewski.

Wystawę oglądać można do 23 czerwca w godzinach pracy biblioteki. Końcowym punktem programu była lekcja biblioteczna pn. „Podróż w literaturze i sztuce” podczas, której słuchacze obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą w wybranych utworach literackich motyw wędrówki.