• Data opublikowania: 2022-03-21

Działania instytucji kultury skierowane do uchodźców z Ukrainy

Działania skierowane do uchodźców z Ukrainy podejmują miejskie instytucje kultury, które przygotowały szereg propozycji kulturalnych, oświatowych i sportowo- rekreacyjnych.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie udostępniony bezpłatny dostęp do Internetu, możliwość spędzania czasu w pokoju bajek, dostęp do gier planszowych, gier na konsoli, opracowywane są scenariusze lekcji bibliotecznych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych przybliżające tematykę wojenną oraz problemy związane z uchodźctwem i traumą wojenną (pracownicy MBP, którzy będą je przeprowadzali brały udział w tematycznych webinariach oraz szkoleniach on-line). Biblioteka za pomocą mediów społecznościowych udostępniła linki do stron, z których bezpłatnie można pobrać książki i malowanki w języku ukraińskim.

Także Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy szukając bezpiecznego miejsca, znaleźli schronienie w naszym mieście. Aby ułatwić proces asymilacji w lokalnym środowisku zarówno dzieci, jak i dorosłych, przygotowano propozycje zajęć edukacyjnych, warsztatów i spotkań integracyjnych, takich jak m.in.:

• „tandemowe” lekcje języka, czyli wzajemna nauka języka polskiego i ukraińskiego w parach dla dzieci i dorosłych,
  • polsko-ukraińskie rozgrywki w ping-ponga dla dzieci i dorosłych,
  • bezpłatny udział w zajęciach cyklicznych:
  • joga dla dorosłych
  • zajęcia taneczne (4-6 lat)
  • zajęcia plastyczne (6-10 lat)
  • zajęcia piłkarskie (4-7 lat, 15+ lat)
  • ceramika dla dzieci (5-14 lat), młodzieży i dorosłych
  • rysunek i malarstwo dla dzieci (12-15 lat), młodzieży i dorosłych
  • capoeira dla dzieci i młodzieży (5+ lat).
  • spotkania integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy − ostatnia sobota w miesiącu w godz. 11.30-12.30 (6-12 lat)
  • warsztaty robienia mydełek, plastyczne lub ceramiczne dla dzieci od 6 lat i dorosłych (grupy zorganizowane)
  • „Kawa na ławę” − spotkania dla mam z maluszkami, w trakcie których będą mogły porozmawiać przy kawie i ciastku.

Dodatkowo dzieciom, które uczyły się na Ukrainie w szkołach muzycznych, Miejskie Centrum Kultury umożliwi dostęp do posiadanych instrumentów w celu ćwiczenia nabytych umiejętności. Grupy zorganizowane będą też mogły skorzystać raz w tygodniu przez dwie godziny z pomieszczeń MCK w celu kultywowania ukraińskich tradycji, jak również ze zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej Groty Nagórzyckie (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu).

Zapisy na zajęcia przez formularz dostępny w siedzibie MCK przy pl. Kościuszki 18. Więcej informacji i szczegóły pod numerem tel. 44 712 23 69, w sekretariacie MCK lub poprzez e-mail: kontakt@mck-tm.pl.

Z kolei Muzeum przyjmie dzieci z Ukrainy na wspólne zajęcia muzealne z ich polskimi rówieśnikami, które będą miały na celu poznanie naszego regionu oraz jego historii. Pełna oferta muzeum dla wszystkich obywateli Ukrainy będzie dostępna bezpłatnie.

Dalsze działania zostaną przygotowywane w miarę bieżących potrzeb i dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie i w Polsce. Koordynacją w wymienionym zakresie (w ścisłej współpracy z podległymi jednostkami) zajmować się będzie Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.