• Data opublikowania: 2016-05-27

Dzień Weterana w Tomaszowie

25 maja na stadionie wojskowym obchodzony był Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Dzień Weterana w Tomaszowie

Główne obchody rozpoczęły się od zbiórki wszystkich pododdziałów wchodzących w struktury 25BKPow. na stadionie wojskowym. Po wciągnięciu flagi na maszt odczytano Decyzje i Rozkazy  o wyróżnieniu żołnierzy tytułem Honorowy Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką Tytułu Honorowego – III stopnia oraz Listem Gratulacyjnym.

W czasie uroczystości oddano cześć kawalerzystom, którzy oddali swoje życie w czasie pełnienia służby na misjach poza granicami kraju: starszemu chorążemu Pawłowi Jelonkowi, chorążemu Karolowi Szlązakowi, kapralowi Romanowi Góralczykowi, kapralowi Piotrowi NICIE, kapralowi Tomaszowi JURZE, majorowi Jarosławowi Posadzemu, kapitanowi Danielowi Ambrozińskiemu, plutonowemu Miłoszowi Górce, sierżantowi Adamowi Szada-Borzyszkowskiemu, sierżantowi Zbigniewowi Biskupowi, starszemu chorążemu Sylwestrowi Janikowi.

Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego elementem wieńczącym zbiórkę była defilada wojskowa, a po jej zakończeniu w ramach pokazu dynamicznego kawalerzyści z 7 batalionu kawalerii powietrznej oraz 25 batalionu dowodzenia zaprezentowali praktyczny poziom swojego wyszkolenia.

Dzień Weterana był połączony z Dniem Otwartych koszar. Wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się ze sprzętem, wyposażeniem i uzbrojeniem, który kawalerzyści na co dzień wykorzystują w swoim szkoleniu. Spośród sprzętu, który był prezentowany mogliśmy zobaczyć m.in.: śmigłowce, uzbrojenie, wyposażenie skoczka, sprzęt i wyposażenie patrolu saperskiego, wyposażenie do nurkowania, elementy szpitala polowego. Każdy zainteresowany miał również możliwość zapoznania się z możliwościami szkoleniowymi symulatora pola walki ŚNIEŻNIK.

Ponadto, 25 maja o godz. 9.00 w Kościele Garnizonowym w Nowym Glinniku odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez kapelana 25BKPow. księdza porucznika Adama Tura w intencji weteranów, żołnierzy poległych i zmarłych na misjach poza granicami kraju.

Organizatorem obchodów była 25. Brygada Kawalerii Powietrznej im. Ks. Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został uchwalony przez Sejm 19 sierpnia 2011 roku i jest obchodzony 29 maja.

Dzień Weterana jest dniem szczególnym. Przypomina on i honoruje żołnierzy, którzy brali udział w misjach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Utrwala również pamięć szczególnie o tych, którzy polegli oraz zostali ranni i poszkodowani podczas służby w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

Tekst: kpt. Tomasz Pierzak

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak