Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Mamy nowe nazwy ulic. Tomaszowianie zdecydowali, radni przyjęli uchwały

Radni Rady Miejskiej przyjęli w czwartek uchwały dotyczące zmian nazw ulic, w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Do ronda Olimpijczyków, zamiast ul. Oskara Lange dobiegniemy ulicą Wandy Panfil, a ul. Teodora Duracza zmieni nazwę na ul. Wilanowską. Nowe nazwy zostały wybrane przez mieszkańców w ramach głosowania.

FOTO

Zgodnie z opublikowaną listą przez Instytut Pamięci Narodowej, w Tomaszowie Mazowieckim są dwie ulice, których nazwy muszą ulec zmianie. To ul. Oskara Lange oraz ul. Teodora Duracza.

W ramach głosowania, tomaszowianie wybrali nowe nazwy. Największą liczbę głosów otrzymały propozycje ul. Wandy Panfil - 1.057 głosów (zamiast Oskara Lange) i ul. Wilanowska - 652 głosy (zamiast Teodora Duracza). Mieszkańcy złożyli w sumie 2.346 ankiet z czego 2.317 było ważnych.

Z wynikami głosowania zapoznali się radni. W czwartek (27 kwietnia) odbyła sesja Rady Miejskiej, podczas której rajcy głosowali nad uchwałami dotyczącymi zmian nazw ulic.

Za zmianą nazwy ul. Oskara Lange na ul. Wandy Panfil głosowało 15 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a czterech radnych było przeciw. Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.

Uchwałę za zmianą nazwy ul. Teodora Duracza na ul. Wilanowską radni przyjęli jednogłośnie.

 

Nie będzie trzeba od razu wymieniać dokumentów

Dokumenty będzie można wymienić wówczas, kiedy skończy się ich termin ważności. Również na mocy art. 5 ust. 1 i 2 ustawy wszelkie pisma, postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawniania w księgach wieczystych, uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy, są wolne od opłat.

 

Najpierw konsultacje, później głosowanie

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian, odbyły się konsultacje społeczne podzielone na etapy. W pierwszym, wszyscy mieszkańcy miasta, mogli zgłaszać swoje propozycje nazw ulic. Wystarczyło wypełnić ankietę z propozycją dla danej ulicy wraz z krótkim uzasadnieniem. Można było to zrobić osobiście, listowanie, elektronicznie lub za pomocą MMS. Ten etap trwał od 9 do 31 stycznia. Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji.

8 lutego br. o godz. 11.00 odbyło się posiedzenie Zespołu ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw ulic. Jego członkowie dokonali weryfikacji zgłoszonych propozycji. Zespół dokonał weryfikacji nazw kierując się w szczególności zgodnością propozycji z tradycją i dziejami regionu lub narodu oraz polskimi regułami nazewniczymi lub cechami charakterystycznymi dla danej okolicy. Ostatecznie wyłonił po pięć propozycji nazw, z których mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego wybrali nowe nazwy dla ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza.

Od 20 lutego do 12 marca br. odbyło się ogólnomiejskie głosowanie nad propozycjami nazw ulic. Wypełnione formularze ankietowe można było składać w wersji papierowej (w Urzędzie Miasta i Informacji Turystycznej) oraz w wersji elektronicznej (mailowo lub MMS).

Tomaszowianie złożyli w sumie 2.346 ankiet z czego 2.317 było ważnych.

Propozycje dla ul. Oskara Lange:

1) Bogusława Drozdowskiego – 617 głosów

2) Henryka Sienkiewicza – 419 głosów

3) Wandy Panfil -1.057 głosów

4) Lotników Polskich – 138 głosów

5) Żołnierzy Wyklętych – 80 głosów

Propozycje dla ul. Teodora Duracza:

1) ppor. Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk” – 257 głosów

2) Przyjazna – 571 głosów

3) Wilanowska – 652 głosy

4) Posła Rafała Wójcikowskiego - 78 głosów

5) Szyszkowa – 385 głosówTa strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij