Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-04-11

Obchody upamiętniające 6. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

10 kwietnia na cmentarzu w Spale odbyły się uroczyste obchody upamiętniające śp. generała broni Tadeusza Buka oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.


Dokładnie o godz. 8.41 minutą ciszy rozpoczęły się uroczyste obchody VI. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Generał broni Tadeusz Buk był jedną z 96 ofiar, które tego tragicznego dnia pragnęły swoją obecnością upamiętnić 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
W uroczystościach na cmentarzu parafialnym w Spale udział wzięli najbliżsi generała - żona Regina, córki - Wanda i Elżbieta oraz syn Mariusz, a także przedstawiciele wojska polskiego, parlamentu, władz samorządowych, lokalnych, przyjaciele śp. gen. Buka oraz mieszkańcy Spały.

Po odczytaniu biografii gen. Buka zebrane delegacje poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oddały hołd byłemu Dowódcy Wojsk Lądowych, współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej wieniec złożył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni doktor Mirosław Różański wraz z  Inspektorem Wojsk Lądowych generałem dywizji Leszkiem Surawskim oraz Dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej generałem brygady doktorem Stanisławem Kaczyńskim.

Po zakończonej uroczystości na cmentarzu z miejscowości Spała rozpoczęła się sztafeta ,,Pamięci generała broni Tadeusza Buka”. Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Nową Sól. Bieg zakończy się 22 kwietnia 2016 roku w Żaganiu podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, w której generał Buk zaczynał służbę, a następnie otrzymał szlify generalskie. Łącznie przebiegną prawie 450 km.

W sztafecie biorą również udział żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, a sygnał do rozpoczęcia biegu dał syn generała - Mariusz Buk. Głównym celem imprezy jest, poprzez bieganie oraz aktywny styl życia, utrwalanie pamięci o tak wybitnym człowieku, jakim był gen. Buk.

Następnie, o godzinie 9.15 rozpoczęła się Msza Święta w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polski w Spale w intencji śp. gen. broni Tadeusza Buka oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Ostatnim elementem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie  zniczy przed kamieniem z tablicą pamiątkową przy moście im. gen. broni Tadeusza Buka na rzece Pilicy w Spale.
Wśród żołnierzy, którzy pamiętają śp. gen. Buka krąży maksyma: „Prawdziwy żołnierz. Najlepiej czuł się w polu, wśród swoich podwładnych. Żołnierski honor i szacunek dla drugiego człowieka stanowiły dla niego życiowy drogowskaz.”

10 kwietnia 2010 roku gen Buk znajdował się na pokładzie samolotu lecącego do Smoleńska z polską delegacją udającą się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Nie wrócił. Poległ w miejscu, które dla każdego Polaka ma wyjątkowe znaczenie. W naszych sercach pozostanie na zawsze.

Natomiast 8 kwietnia br w piątek poprzedzający niedzielne uroczystości obchodów katastrofy smoleńskiej na placu apelowym w koszarach przy ul. Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników wojska 25 BKPow., którzy w zadumie i z szacunkiem wspominali ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. W czasie zbiórki odczytano Apel Pamięci, ze szczególnym wspomnieniem generała broni Tadeusza Buka oraz generała dywizji Włodzimierza Potasińskiego związanych w czasie swojej służy z kawalerią powietrzną.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij