Uwaga na upały [AKTUALIZACJA]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia prognozującego wystąpienie silnego upału na terenie województwa łódzkiego od godz. 12 dnia 10 czerwca do godz. 20 dnia 12 czerwca.

FOTO

Ze względu na panujące upały Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozstawił kurtynę wodną na pl. Tadeusza Kościuszki.

W związku z wydaniem przez IMGW ostrzeżenia o silnych upałach Wydział Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu zaleca:

• unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce;
  • unikanie przebywania na zewnątrz, szczególnie w najbardziej upalnej porze dnia (między godziną 11.00 a 16.00);
  • spożywanie dużej ilości wody, unikanie słodkich napojów oraz alkoholu;
  • noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych;
  • troskę o dzieci, osoby starsze, samotne i niepełnosprawne (zwrócenie uwagi na potrzeby sąsiadów);
  • troska o zwierzęta, zapewnienie im schronienia od słońca i dostępu do świeżej wody;
  • planowanie podróży, jeśli to możliwe, na godziny popołudniowe;
  • częstsze przerwy podczas podróży na regenerację;
  • wietrzenie mieszkań w godzinach wieczornych i zamykanie okien w godzinach porannych; powstrzymanie się od uprawiania intensywnego sportu na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia;
  • rozsądne gospodarowanie wodą – przeznaczanie jej tylko na potrzeby socjalno - bytowe, szczególnie w miejscach narażonych na suszę hydrologiczną lub niedobory wody związane z problemami infrastrukturalnymi;
  • szukanie ochłody w pomieszczeniach klimatyzowanych.

W letnie upały nie zapominajmy również o czworonogach. Podobnie jak w ubiegłych latach, Urząd Miasta otwiera drzwi dla zwierzaków. W magistracie mogą skorzystać z miski z zimną wodą.

Aktualizacja:

Zmiana ostrzeżenia meteorologicznego Nr 45 wydanego o godz. 13:25 dnia 09.06.2019
Nazwa biura IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
Zjawisko/stopień zagrożenia Upał/ 2
Obszar województwo łódzkie powiat tomaszowski
Ważność od godz. 12:03 dnia 12.06.2019 do godz. 17:00 dnia 13.06.2019
Przebieg: Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%)
Uwagi Przedłużenie terminu ważności ostrzeżenia.
Dyżurny synoptyk IMGW-PIB:  Piotr Szewczak
Godzina i data wydania godz. 12:03 dnia 12.06.2019