Zakończenie projektu „Moniuszko w pałacu Ostrowskich”

Moniuszko w pałacu Ostrowskich to tytuł projektu, który realizowany był przez Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego od 15 sierpnia do 15 października br. Na działania placówka otrzymała dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury w ramach programu „Współorganizacja Projektów Kulturalnych – Rok Moniuszki 2019”.
zakończenie projektu muzealnego moniuszko

Celem głównym projektu „Moniuszko w pałacu Ostrowskich” było upamiętnienie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Projekt obejmował 18 interdyscyplinarnych warsztatów muzealnych przybliżających biografię i dzieła kompozytora oraz epokę, w której żył. Zajęcia, trwające 120 minut, wzbogacone były prezentacją multimedialną. Prowadzone były metodami aktywnymi z zastosowaniem zasad neuronauki – poznawaniem poprzez działanie na zmysły (obraz, dźwięk, dotyk itp.).

Każdy z uczestników podczas zajęć warsztatowych rozwiązywał zadania, zagadki, krzyżówki, puzzle itp., zawarte w specjalnie opracowanej karcie zadań. Poza poznawaniem biografii i dzieł S. Moniuszki (muzyka w tle) warsztatowicze wspólnie tworzyli portret kompozytora z wykorzystaniem szablonów i różnych technik plastycznych. Podsumowanie zajęć stanowiła gra „Zagraj z Moniuszką”, po zakończeniu której wszyscy otrzymywali butony i certyfikaty „Młodego znawcy Moniuszki” z pamiątkowym stemplem. W osiemnastu zajęciach muzealnych ogółem wzięło udział 300 uczestników z Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi i Wiśniowej Góry.

Wydarzeniem finałowym projektu był koncert dzieł Moniuszki w interpretacji uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. prof. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim, uświetniony wykładem p. Anny Iwickiej-Okońskiej pt. „Moniuszko znany i nieznany”. Ważnym punktem była wystawa portretów Stanisława Moniuszki autorstwa uczestników warsztatów. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna pt. „Przeżyjmy to jeszcze raz…”, czyli podsumowanie projektu „Moniuszko w pałacu Ostrowskich” oraz rozdanie dyplomów i podziękowań. W spotkaniu finałowym wzięło udział ok. 120 osób – uczestników warsztatów, wykonawców i zaproszonych gości.

Organizatorami projektu byli: Łódzki Dom Kultury Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego.

Partnerzy to: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum i Państwowa Szkoła Muzyczna im. prof. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Partnerem medialnym był:  e-Kalejdoskop (www.ekalejdoskop.pl).