Tomaszów Mazowiecki upamiętnił 85. Rocznicę Agresji ZSRR na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka

Tomaszów Mazowiecki upamiętnił 85. Rocznicę Agresji ZSRR na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości odbyły się 17 września br., nie zabrakło okolicznościowej modlitwy w Kościele pw. NMP Królowej Polski oraz pieśni patriotycznych. Złożono kwiaty pod pomnikiem „W Hołdzie Zesłańcom Sybiru”, zlokalizowanym przy rondzie Jana Pawła II – Wandy Panfil oraz pod obeliskiem Sybiraków, znajdującym się na przykościelnym placu.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 pod Pomnikiem „W Hołdzie Zesłańcom Sybiru”. Wzruszający program przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Tomaszowie Mazowieckim. Wiersz „Syberyjskie Anioły” wyrecytowała Nadia Malesza. Wykonano również pieśń „Modlitwa żołnierzy AK”. Następnie zastępca prezydenta miasta Tomasz Migała, reprezentujący prezydenta Marcina Witko, wygłosił okolicznościowe przemówienie. Potem złożono kwiaty oraz w asyście harcerzy i strzelców w imieniu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego zapalono Światełko Pamięci.

Po ceremonii przy pomniku, uczestnicy przemaszerowali do Kościoła pw. NMP Królowej Polski na ul. Słowackiego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod obeliskiem Sybiraków upamiętniającym tych, którzy zginęli, zmarli i zaginęli na Syberii w latach 1768-1958.

W imieniu władz miasta kwiaty złożyli zastępca prezydenta miasta Tomasz Migała oraz sekretarz miasta Agnieszka Kępa.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, reprezentanci związków kombatanckich oraz służb mundurowych. Obecni byli również przedstawiciele Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, instytucji miejskich, szkół i organizacji społecznych. Wydarzenie przyciągnęło również mieszkańców miasta oraz lokalne media.

Była to szczególna okazja do refleksji nad tragicznymi wydarzeniami sprzed lat i okazania szacunku tym, którzy doświadczyli dramatycznych losów zesłań na Syberię.