Zapraszamy na Piknik Militarny do Skansenu Rzeki Pilicy

Inscenizacje historyczne, pokazy wyszkolenia wojskowego, warsztaty saperskie z wykrywaczem metali, strzelnica paintball, zabytkowe motocykle, animacje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekać będą na tomaszowian i turystów podczas tegorocznego Pikniku Militarnego w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Wydarzenie odbędzie się 4 sierpnia w godz. 13−18 pod hasłem „My, strzelecka gromada” w ramach obchodów 110. rocznicy działalności Związku Strzeleckiego na ziemi łódzkiej.

Najbardziej widowiskowymi punktami pikniku będą inscenizacje historyczne. Pierwsza zaplanowana jest na godz. 15 i zatytułowana „Strzelcy idą walczyć”. O godz. 16 będzie można obejrzeć kolejną pt. „POW kontra Niemcy – listopad 1918”. W przerwie – ok. godz. 15.30 − odbędzie się pokaz umiejętności i wyszkolenia wojskowego w wykonaniu strzelców z Jednostki Strzeleckiej 1002 z Tomaszowa Maz. i Jednostki Strzeleckiej 1048 z Opoczna.

Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach saperskich z wykrywaczem metali oraz sprawdzić celność oka na strzelnicy paintball. Dodatkowe atrakcje czekać będą na stanowiskach promocyjnych m.in. 25. Brygady Kawalerii Powietrznej i 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, na których zaprezentowana zostanie broń i wyposażenie wojskowe, a także Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz pasjonatów wojskowości ze Stowarzyszenia Militarnego GROT z Tomaszowa Mazowieckiego. Historyczne umundurowanie i wyposażenie pokażą rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” (sekcji polskiej, która nawiązuje do tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza).

Podczas pikniku będzie też można zobaczyć historyczne motocykle z okresu II wojny światowej, które zaprezentuje Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „Weteran”, jak również wystawę pn. „Tomaszowianie w powstaniu warszawskim 1944”.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych, które poprowadzą pracownicy Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, obejrzeć wóz strażacki udostępniony przez OSP Tomaszów czy pospacerować po ścieżce sensorycznej.

Współorganizatorami tegorocznego Pikniku Militarnego są: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Jednostka Strzelecka 1002 – ZS Strzelec OSW oraz Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

Na organizację wydarzenia JS 1002 otrzymała dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert pt. „Łódzkie pamięta” ogłoszonego przez Zarząd Województwa Łódzkiego.

Wstęp na piknik jest bezpłatny.