Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2023-09-12

Ponad 6 mln zł dofinansowania na remont kamienic w centrum

Kamienice przy pl. Kościuszki 25 i 14-15 zmienią niebawem swoje oblicze. Urząd Miasta pozyskał na ten cel 6 300 000 dofinansowania z Rządowego Programu Bezzwrotnego Finansowego Wsparcia Budownictwa. Wymienione zostaną także źródła ogrzewania na gazowe.

Zdjecie z konferencji na placu Kościuszki

- Inwestujemy w budowę mieszkań, docelowo w ramach Społecznych Inicjatyw  Mieszkaniowych powstanie ich ponad 500. W listopadzie rozpoczniemy nabór wniosków na mieszkania. Nie zapominamy jednak o naszym obecnym zasobie. Chcemy go sukcesywnie modernizować. Niestety te kamienice są wiekowe i ich remont to ogromne koszty, dlatego sięgamy po wsparcie zewnętrzne, jak widać skutecznie – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

- Jak ważny jest ten program nikogo przekonywać nie trzeba. Potrzeby mieszkaniowe mieszkańców takich miast jak Tomaszów, Skierniewice, Sieradz czy Radomsko są oczywiste. My samorządy w tym wspieramy – mówił Waldemar Buda minister Rozwoju i Technologii.  

Celem rządowego programu jest między innymi pomoc w zwiększeniu zasobu gminnych lokali mieszkalnych, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach.

Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat, a jego obsługę prowadzi BGK. 

W ramach programu finansowany może być między innymi remont lub przebudowa budynku mieszkalnego albo części takiego budynku, jeżeli ten remont lub ta przebudowa nie dotyczy lokalu mieszkalnego zajmowanego przez lokatora na podstawie obowiązującej umowy najmu.  Złożone wnioski dotyczyły uzyskania wsparcia w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych koniecznych do poniesienia aby przywrócić do użytku lokale mieszkalne.

W ramach modernizacji w kamienicy przy pl. Kościuszki 14/15 powstanie 10 lokali mieszkalnych po 5 na I i II piętrze. Na poziomie parteru po przeprowadzonym remoncie zostaną wydzielone 3 lokale użytkowe oraz kotłownia gazowa centralna wytwarzająca ciepło i  c.w.u. dla wszystkich lokali mieszkalnych i użytkowych. Ponadto projekt przewiduje remont elewacji wraz z wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz nowe przyłącza: gazu,  wody, kanalizacji. Łączny koszt inwestycji to 7 450 000 zł, w tym dofinansowanie 4 400 000 zł.

 Przy pl. Kościuszki 25 projekt przewiduje generalny remont budynku. Na poziomie parteru pozostaną cztery lokale użytkowe oraz kotłownia gazowa. Na pierwszym piętrze zostaną utworzone 4 lokale mieszkalne, do których będzie prowadzić nowo zaprojektowana klatka schodowa. Ponadto projekt przewiduje remont elewacji wraz z wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz nowe przyłącza: gazu, wody, kanalizacyjne.  Koszt inwestycji to 4 400 000 zł, dofinansowanie to ok. 1 900 000 zł. Przypomnijmy, wcześniej w tej kamienicy wyremontowano już dach.

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij