Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Skarby tomaszowskich placówek: dokumenty praw miejskich

Nasze miasto obchodzi w tym roku 190-lecie nadania praw miejskich. Jak wyglądały historyczne dokumenty związane z tym wydarzeniem? Kto akceptował projekt aktu o nadaniu miastu praw miejskich? O tym w kolejnym odcinku naszego cyklu.

6 lipca 1830 r. „w Imieniu Najjaśniejszego Mikołaja I. Cesarza Wszech Rosji Króla Polskiego &c. &c. &c.” Tomaszów otrzymał prawa miejskie, oficjalnie stając się Tomaszowem Mazowieckim. W pierwszej połowie XIX wieku wszystkie ważne dokumenty sporządzano ręcznie, toteż powstałe w pierwszych dniach odpisy w praktyce równe były oryginałowi.

W zbiorach tomaszowskiego Muzeum znajduje się odpis aktu nadania praw miejskich, sporządzany już 13 dni po wydarzeniu, a także jeszcze starszy dokument – projekt aktu nadania praw miejskich noszący datę 27 maja 1830 r. i osobiście zaakceptowany przez Antoniego hr. Ostrowskiego, o czym świadczy jego własnoręczny podpis.

Obydwa dokumenty można było oglądać od 8 września 2020 r. na wystawie „Almanach Tomaszowa Mazowieckiego”. Już wkrótce zaś ich kopie znajdą się w albumie „Dawno temu w Tomaszowie…” (cz. 3), który wydany zostanie przez Muzeum w grudniu 2020 r.

Opracował: dr Daniel Warzocha, Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij